
Kaip sukurti autentišką bliuzo grupę namuose: nuo instrumentų parinkimo iki pirmojo koncerto organizavimo
Sėdžiu savo svetainėje, klausausi seno B.B. King įrašo ir galvoju – kodėl gi nepabandyti sukurti savo bliuzo grupės? Juk daugelis legendinių muzikantų pradėjo būtent namų garaže ar rūsyje. Bliuzas – tai ne tik muzika, tai gyvenimo filosofija, emocijų kalba, kuri jungia žmones. Ir nors kelias nuo pirmųjų akordų iki scenos gali atrodyti sudėtingas, iš tikrųjų viskas prasideda nuo paprasčiausių dalykų.
Instrumentų parinkimas: kas tikrai reikalinga bliuzo grupei
Pradėkime nuo pagrindų – instrumentų. Klasikinė bliuzo grupė nėra simfoninis orkestras, čia svarbiausia kokybė, o ne kiekybė. Pagrindinis herojus, žinoma, yra elektrinė gitara. Jei tik pradedi, nebūtina iš karto pirkti brangų Fender Stratocaster ar Gibson Les Paul. Puikiai tiks ir Epiphone, Squier ar net kokia nors kinų gamybos gitara už 200-300 eurų. Svarbiau, kad instrumentas būtų gerai sureguliuotas ir patogus groti.
Stiprintuvas – tai antrasis svarbiausias elementas. Bliuzui puikiai tinka tube stiprintuvas, bet jei biudžetas ribotas, pradėkite nuo kokybiško tranzistorinio. Fender Blues Junior ar Vox AC15 būtų puikus pasirinkimas, bet ir pigesnės alternatyvos kaip Orange Crush ar Boss Katana duos gerą rezultatą.
Bosinė gitara – bliuzo pagrindas. Čia irgi nereikia pernelyg komplikuoti: Fender Precision Bass kopija ar bet koks keturių stygų bosas su solid body konstrukcija. Boso stiprintuvas gali būti paprastesnis – svarbiau, kad duotų pakankamai žemo dažnio ir nebūtų per daug spalvotas.
Būgnai – čia galite sutaupyti labiausiai. Paprasta keturių dalių komplektacija: kick, snare, hi-hat ir vienas crash lėkštė. Bliuze svarbiau ritmas nei sudėtingi užpildai. Netgi sena sovietų gamybos „Ural” ar „Melodija” komplektacija su gerais plastikais skambės puikiai.
Komandos formavimas: kaip rasti tinkamus žmones
Muzikantų paieška – tai tikras iššūkis. Pradėkite nuo savo pažįstamų rato. Galbūt kaimynas garaže jau dešimt metų kankina gitarą? O gal darbo kolega kartais pamini, kad kadaise grojo būgnais mokyklos grupėje?
Internetas – jūsų geriausias draugas. Facebook grupės, Skelbiu.lt, netgi Tinder (taip, rimtai!) gali padėti rasti bendraminčių. Sukurkite skelbimą, kuriame aiškiai nurodykite, ko ieškote: „Ieškome boso gitaristo bliuzo grupei, amžius 25-45, patirtis nebūtina, svarbu noras mokytis ir reguliariai repetuoti.”
Muzikos mokyklos ir studijos dažnai turi skelbimų lentas. Užeikite, pakalbėkite su dėstytojais – jie dažnai žino mokinius, kurie ieško galimybės groti grupėje. Netgi pradedantieji gali būti puikus pasirinkimas, jei turi motyvacijos ir laiko.
Svarbu ne tik techninis meistriškumas, bet ir charakterio suderinamumas. Geriau turėti šiek tiek mažiau patyrusi, bet patikimą ir pozityvų žmogų, nei virtuozą su ego problemomis. Bliuzas – tai komandinis sportas.
Repertuaro kūrimas: nuo cover’ių iki originalių kūrinių
Pradėkite nuo klasikos. Mokytis bliuzo be Muddy Waters, Howlin’ Wolf ar Stevie Ray Vaughan – tai kaip mokytis vairuoti be vairo. Pasirinkite 5-10 standartinių bliuzo kūrinių, kuriuos galėsite groti miegodami.
Štai mano rekomenduojamas pradedančiųjų sąrašas:
- „Sweet Home Chicago” – paprastas, bet efektingas
- „Crossroads” (Cream versija) – puikus gitaros solo mokymosi pavyzdys
- „The Thrill Is Gone” – lėtas bliuzas, tobulas jausmingumui išreikšti
- „Born Under a Bad Sign” – groovy ir energingas
- „Red House” (Jimi Hendrix) – klasikinis slow blues
Nepamirškite, kad bliuzas – tai improvizacijos menas. Netgi groti tą patį kūrinį galite kaskart skirtingai. Eksperimentuokite su tempais, tonacijomis, aranžuotėmis. „Sweet Home Chicago” gali skambėti ir kaip švelnus shuffle, ir kaip agresyvus rock blues.
Originalūs kūriniai ateina natūraliai. Pradėkite nuo paprasčiausių 12-takų bliuzo progresijų, pridėkite savo žodžius apie tai, kas jums rūpi. Bliuzas – tai gyvenimo istorijos, tad rašykite apie tai, ką patyrėte patys.
Namų studijos įrengimas: maksimalus rezultatas su minimaliu biudžetu
Jūsų garažas ar rūsys gali tapti tikra bliuzo šventove, tik reikia žinoti keletą gudrybių. Pirma problema – kaimynai. Akustinė izoliacija namų sąlygomis – tai ne raketos mokslas, bet reikalauja kiek investicijų ir kantrybės.
Paprasčiausias sprendimas – kiaušinių dėklai. Taip, tie patys kartoniniai dėklai iš parduotuvės. Priklijuokite juos ant sienų – jie puikiai sugeria aukštus dažnius. Stori kilimai ant grindų, užuolaidos ant langų, netgi senos antklodės ant sienų padės sumažinti garsą.
Jei biudžetas leidžia, investuokite į mineralinės vatos plokštes ir specialų akustinį putplastį. Bet pradžiai pakaks ir improvizuotų sprendimų.
Įrašymas – atskirą tema. Šiais laikais nebereikia brangios studijos. Paprasta USB audio sąsaja (Behringer U-Phoria UM2 kainuoja apie 30 eurų), nemokama Reaper ar Audacity programa, ir galite įrašinėti savo kūrinius. Vėliau galėsite klausytis, analizuoti, tobulinti.
Nepamirškite apšvietimo – gera atmosfera labai svarbi kūrybai. Keli šilti LED prožektoriai, galbūt kokia nors vintage lempa sukurs tinkamą nuotaiką. Bliuzas mėgsta šešėlius ir šiltą šviesą.
Repeticijų organizavimas: kaip išlaikyti motyvaciją ir pažangą
Reguliarumas – viskas. Geriau repetuoti valandą per savaitę nei penkias valandas kartą per mėnesį. Susitarkite dėl fiksuoto laiko ir jo laikykitės. Penktadienio vakaras ar sekmadienio popietė – raskite laiką, kuris tiks visiems.
Kiekviena repeticija turėtų turėti aiškų planą. Pirmieji 15 minučių – susintonuoti ir „sušilti” su paprastais kūriniais. Toliau – darbo su nauju materialu valanda. Paskutiniai 15-30 minučių – laisva improvizacija, eksperimentai.
Įrašykite savo repeticijas telefonu. Vėliau klausydamiesi pastebėsite dalykų, kurių negirdėjote grodami. Kur ritmas šlubuoja, kur harmonijos nesutampa, kur reikia daugiau dinamikos.
Nustatykite tikslus. Ne abstrakčius „norime gerai groti”, o konkrečius: „iki mėnesio pabaigos išmoksime tris naujus kūrinius”, „iki vasaros paruošime 45 minučių programą koncertui”. Tikslai motyvuoja ir padeda matuoti pažangą.
Kartais pakvieskite draugų pasiklausyti. Šviežios ausys ir atsiliepimas iš šalies labai vertingas. Be to, groti žmonėms – tai puikus pasiruošimas tikram koncertui.
Pirmojo koncerto organizavimas: nuo idėjos iki scenos
Pirmasis koncertas – tai didžiausias iššūkis ir kartu didžiausias džiaugsmas. Nepradėkite nuo „Žalgirio” arenos – raskite mažą, jaukų vietą, kur galėsite jaustis saugiai.
Maži barai, kavinės, kultūros centrai dažnai ieško vietinių grupių. Pasiūlykite groti nemokamai mainais į patirtį ir galimybę reklamuotis. Daugelis vietų sutiks, ypač jei žadate atsivesti draugų ir pažįstamų.
Techniniai aspektai – labai svarbūs. Iš anksto apsilankykite vietoje, išsiaiškinkite, kokia garso aparatūra yra, ko reikės atsivežti patiems. Dažniausiai reikės tik instrumentų ir stiprintuvų – mikrofonai ir maišymo pultas paprastai yra vietoje.
Paruoškite 30-45 minučių programą. Geriau trumpiau ir kokybiškai nei ilgai ir nuobodžiai. Pradėkite energingu kūriniu, viduryje įterpkite lėtesnį, emocingesni, o baikite kažkuo, kas privers žmones ploti.
Reklama – jūsų atsakomybė. Facebook renginys, skelbimas draugams, galbūt net maži plakatėliai po miestą. Kvieskite visus, ką tik pažįstate. Pirmajam koncertui svarbiausia turėti palaikančią publiką.
Kai bliuzas tampa gyvenimo dalimi
Žinote, sukurti bliuzo grupę – tai ne tik muzikos mokymasis. Tai bendruomenės kūrimas, draugysčių užmezgimas, savęs pažinimas per muziką. Per tuos mėnesius, kai kartu mokysitės, repetuosite, ruošitės koncertui, tapsite ne tik grupės nariais, bet ir tikrais draugais.
Bliuzas moko kantrybės – ne viskas pavyks iš karto. Moko nuolankumo – visada yra ką tobulinti. Ir moko džiaugtis paprastais dalykais – gerai suskambėjusiu akordu, tiksliai pataikitu ritmu, publikos šypsena po kūrinio.
Nepamirškite, kad kiekvienas didis muzikantas kažkada pradėjo nuo nulio. B.B. King irgi kažkada pirmą kartą paėmė į rankas gitarą. Muddy Waters irgi nervino dėl pirmojo koncerto. Jūsų kelias gali būti kitoks, bet jausmai tie patys – meilė muzikai ir noras ja dalintis su kitais.
Tad nebijokite eksperimentuoti, klysti, mokytis. Bliuzas atleidžia klaidas, jei jos daromos su širdimi. O svarbiausia – mėgaukitės procesu. Nes kartais kelias būna daug smagiasnis už patį tikslą.